Sahifa fully responsive WordPress News, Magazine, Newspaper, and blog ThemeForest one of the most versatile website themes in the world.

Sultanahmet Hipodrom 360° Video

Sultanahmet Cami
Sultanahmet Cami 360° Video
18 Nisan 2016
Sultanahmet Genel
Sultanahmet 360° Video
18 Nisan 2016
Tümünü Göster

Sultanahmet Hipodrom 360° Video


NOT: Cep telefonu ve tabletlerde kullanmakta olduğumuz tarayıcılar 360° videoları desteklememektedir. Cep telefonu ve tabletlerde 360° Videoları izlemek için You Tube uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.


İstanbul

Doğu ile Batının buluştuğu, iki kıta arasında köprü olan, Haliç’in inci gerdanlığı İstanbul. Bizantium, Konstantinopel, İstanbul; Tarihte birçok isme sahip olmuş, Batı ve Doğunun birleşme noktası büyük şehir İstanbul. Ve bu muhteşem şehir dünya tarihinin çok önemli üç imparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Bir zamanlar dünyanın siyasi anlamda merkezi olan İstanbul, günümüzde arkeoloji, sanat tarihi ve tarihi mekanlara ilgi duyan herkes için görülmesi gereken çok önemli bir şehirdir.

Şu anda şehrin en önemli merkezlerinden birinde Sultanahmet Meydanındayız. Meydan adını hemen yanı başında yükselen muhteşem Camiden almaktadır yani batı dünyasında Blue Mosque ( Mavi Cami) olarak bilinen Sultanahmet Camii. Meydanın tarihi Roma Dönemine dayanmaktadır ve tarihsel süreçte her dönem önemini korumuştur. Eğer ekranı tam aksi yöne çevirecek olursanız(cep telefonu ve tabletlerde isterseniz cihazı hareket ettirerek ya da eliniz ile ekranı kaydırarak, masa üstü ya da dizüstü cihazlarda Mouse yardımı ile kamera açısını istediğiniz yöne çevirebilirsiniz) günümüzde Marmara Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılmakta olan tarihi yapıyı göreceksiniz. Yapı Sultanahmet meydanına hükmeden bir noktada bulunmaktadır. Ekrana göre sol tarafta yani Sultanahmet Camii’nin karşısında Türk İslam Eserleri Müzesi bulunmaktadır. Döneminde Pargalı İbrahim Paşa’nın sarayı olan bina için dünyanın en büyük Türk İslam Eserleri Müzesi demek çokta yanlış olmaz.

Meydanda ayrıca Theodosius Dikilitaşı veya yalnızca Dikilitaş olarak adlandırılan yine tarihi öneme sahip bir eser daha bulunmaktadır. Roma imparatoru I. Theodosius tarafından MÖ 390 yılında İstanbul’a getirilen dikilitaş Mısır’dan getirilmiştir. Orijinal yüksekliği 30 m. olarak bilinen Dikilitaş’ın bugün ki yüksekliği 18,45 metredir. Arada ki farkın nakliye esnasında ya da bugün bulunduğu alana yerleştirilirken alt kısmı tahrip olduğu için oluştuğu düşünülmektedir. Bir diğer yapı da Yılanlı Sütun’dur diğer adıyla yılanlı taş. Ancak eser taş değil bronzdan yapılmıştır. Yılanlı sütunun hemen arkasında ise Örme Dikilitaş bulunmaktadır.

Bu video 360 derece video teknolojisi ile Pixa360 tarafından yapılmıştır. Videoyu izlediğiniz esnada görüntüyü dilediğiniz yöne çevirerek görmek istediklerinize siz karar vermiş olursunuz. 360 derece videolar ile amacımız tanıtımını yapmış olduğumuz yer ile ilgili insanlarda bir merak uyandırmak ve tarihi kültürel mirasımıza olan ilgiyi ve ziyareti arttırmaktır.

Anlatımı gerçekleştiren Profesyonel Turist Rehberi Sayın Rıdvan Uyanık’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.