Sahifa fully responsive WordPress News, Magazine, Newspaper, and blog ThemeForest one of the most versatile website themes in the world.

Sultanahmet Cami 360° Video

ayasofya
Ayasofya 360° Video
18 Nisan 2016
hipdrom
Sultanahmet Hipodrom 360° Video
18 Nisan 2016
Tümünü Göster

Sultanahmet Cami 360° Video


NOT: Cep telefonu ve tabletlerde kullanmakta olduğumuz tarayıcılar 360° videoları desteklememektedir. Cep telefonu ve tabletlerde 360° Videoları izlemek için You Tube uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.


Sultanahmet Camii

Bu videoda Sultanahmet Cami’sinin iç kısmındayız. Sultan I. Ahmet döneminde inşa edildiği için Sultanahmet Camii olarak adlandırılan yapı batı dünyasında Blue Mosque yani Mavi Cami olarak bilinmektedir. 1935 yılında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ile birlikte İstanbul’un ana camisi konumuna gelmiştir. Bunun nedeni ise, sizde eğer görüntüyü cami içerisinde çevirecek olursanız (cep telefonu ve tabletlerde isterseniz cihanı hareket ettirerek ya da eliniz ile ekranı kaydırarak, masa üstü ya da dizüstü cihazlarda Mouse yardımı ile kamera açısını istediğiniz yöne çevirebilirsiniz), mükemmel çini işçiliğini ve bu çinilerde ana arka plan renginin mavi olduğunu göreceksiniz.

Şu an bulunduğumuz alan yani balkon kadınların namaz kılması için organize edilmiş olan bölümdür. Bu bölümden yine ekranı yukarı kısma çevirerek 360 derece döndürdüğünüz zaman tavan süslemelerinin de ağırlıklı olarak mavi olduğunu ve aynı zamanda altın renginin yoğun kullanıldığını göreceksiniz. Döneminin en iyi ustaları tarafından yapılmış olan bu sanat eserleri karşısında etkilenmemek mümkün değil. Caminin iç kısmı 50 farklı lale deseninden üretilmiş olan 20 binin üzerinde çini ile süslenmiştir. İç kısmın yüksek bölümlerine ve daha önce de belirttiğimiz gibi tavan kısmına mavi renkler hâkimdir. Camlarda 200 den fazla leke deseni kullanılmış ve bu sayede doğal ışığı geçirerek avizeler desteklenmiştir. Mermerden yapılma mihrap dönemin mermer işçiliğini yansıtan ince çizgileriyle cami içerisinde ki en önemli yapı parçalarından birisidir. Duvarlarda ki büyük tabletlerde Kuran’dan parçalar ve halifelerin isimleri nakş edilmiştir. 17. yy’da çok önemli bir yeri olan hat sanatçısı Diyarbakırlı Kasım Gubari tarafından yapılan bu levhalar yakın zamanda restorasyon amaçlı kaldırılmıştır.

Bu video 360 derece video teknolojisi ile Pixa360 tarafından yapılmıştır. Videoyu izlediğiniz esnada görüntüyü dilediğiniz yöne çevirerek görmek istediklerinize siz karar vermiş olursunuz. 360 derece videolar ile amacımız tanıtımını yapmış olduğumuz yer ile ilgili insanlarda bir merak uyandırmak ve tarihi kültürel mirasımıza olan ilgiyi ve ziyareti arttırmaktır.

Anlatımı gerçekleştiren Profesyonel Turist Rehberi Sayın Rıdvan Uyanık’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.