Sahifa fully responsive WordPress News, Magazine, Newspaper, and blog ThemeForest one of the most versatile website themes in the world.

Ayasofya 360° Video

kumyaka liman
Kumyaka Liman 360° Video
25 Mart 2016
Sultanahmet Cami
Sultanahmet Cami 360° Video
18 Nisan 2016
Tümünü Göster

Ayasofya 360° Video


NOT: Cep telefonu ve tabletlerde kullanmakta olduğumuz tarayıcılar 360° videoları desteklememektedir. Cep telefonu ve tabletlerde 360° Videoları izlemek için You Tube uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.


Ayasofya (Hagia Sophia)

360 derece videolarımızın bu bölümünde tarih ve şehir için çok önemli olan yapılardan birine değiniyoruz. Sultanahmet Meydanı’nda yer alan en önemli yapılardan biride tabi ki Ayasofya (Hagia Sophia) müzesidir. Ayasofya müzesi, mimarisi, ihtişamı, işlevselliği bakımından günümüze kadar ayakta kalmış yapılar arasında çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

Tarihi süreçte aldığı hasarlar nedeniyle birkaç kez inşa edilen Ayasofya Kilisesi Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da inşa ettiği en büyük kilisedir. İlk inşa edildiğinde kilise Megale Ekklesia ( Büyük Kilise) olarak adlandırılmıştır. 5. yy’dan itibaren ise Ayasofya ( Kutsal Bilgelik) adını almıştır. Yapının inşa sürecinde İmparator Justinianos, yönetiminde ki tüm eyaletlere haber göndererek, çevrelerinde bulunan yapıların en güzel parçalarının Ayasofya inşasında kullanılmak üzere toplatılmasını emretmiştir. Bu emir üzerine yapıda kullanılan bazı sütun ve mermerler; Aspendos, Efes, Tarsus gibi Anadolu’da ki antik kent kalıntılarından getirilmiştir.

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Ayasofya, imparatorluk kilisesi olması nedeniyle imparatorların taç giyme törenlerinin yapıldığı kiliseydi. İstanbul IV. Haçlı seferi sırasında Latinler tarafından 1204- 1261 yılları arasında işgal edilmiş ve bu dönemde Ayasofya’da tüm İstanbul gibi yağmalanmıştır. Doğu Roma tarafından kent tekrar alındığında Ayasofya harap bir durumda idi.

1453 yılında İstanbul’un fethiyle birlikte cami olarak kullanılmaya başlayan yapı fetihten hemen sonra güçlendirilmiş ve en iyi şekilde korunmuştur. Osmanlı döneminde çeşitli ilaveler yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan minareler destekleyici bir işlev görmüş ve yapıyı güçlendirmiştir.

1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile cami olarak kullanılmakta olan yapı müzeye çevrilmiştir. Günümüzde de yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır.

Bu video 360 derece video teknolojisi ile Pixa360 tarafından yapılmıştır. Videoyu izlediğiniz esnada görüntüyü dilediğiniz yöne çevirerek görmek istediklerinize siz karar vermiş olursunuz. 360 derece videolar ile amacımız tanıtımını yapmış olduğumuz yer ile ilgili insanlarda bir merak uyandırmak ve tarihi kültürel mirasımıza olan ilgiyi ve ziyareti arttırmaktır.

Anlatımı gerçekleştiren Profesyonel Turist Rehberi Sayın Rıdvan Uyanık’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.